PRAGUE: Freedom #Flotilla protest , URGENTNÍ AKCE - Demonstrace za ukončení blokády Gazy

Sdružení Přátelé Palestiny a ISM CZ (Mezinárodní hnutí solidarity) svolávají na pondělí 31. května solidární demonstraci s flotilou Free Gaza Movement, která má za cíl prolomit nelegitimní blokádu Gazy a dovézt potřebnou humanitární pomoc, včetně potravin, léků a stavebních materiálů.

Datum a čas: Pondělí 31.5.2010, 17.00

Místo: Staroměstské náměstí
http://www.facebook.com/event.php?eid=107908329254833

Propalestinská "Flotila svobody", se sestává z 8 námořních lodí s 10 000 tunami humanitární pomoci a z 800 účastníků ze 40 zemí na palubě, včetně politiků, členů parlamentů, spisovatelů, umělců a přeživších Holokaustu.

Izrael již od počátku hrozí, že proti flotile zakročí vojenskou silou a vyzval vlády všech zúčastěných států, aby nedovolily svým občanům se humanitárního konvoje účastnit. Mluvčí izraelského ministra zahraničí, Yossi Levy, dokonce prohlásil, že flotila s humanitární pomocí mířící do Gazy porušuje mezinárodní právo. Izraelský ministr zahraničí Avignon Lieberman pak slíbil, že flotila bude zastavena "za jakoukoli cenu". S cílem flotilu zablokovat již do vod kolem Gazy vyrazily izraelské dělové
čluny, lodě jsou sledovány i izraelským letectvem.

Izrael blokuje půldruhého milionu lidí v pásmu Gazy už od roku 2006 a dovoluje dovnitř provézt jen zlomek potřebného zboží. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních otázek (OCHA) vydal zprávu, podle níž Izrael nadále brání, aby se k Palestincům dostaly stavební materiály nutné k opravě jejich domů nejen v Gaze, ale i na kolonizovaném západním břehu Jordánu, a brání obyvatelům těchto oblastí ve svobodě pohybu. Ve zprávě Amnesty International se píše, že čtyři z pěti obyvatel Gazy potřebují humanitární pomoc. A stovky obyvatel Gazy čejají, než jim bude povoleno vycestovat za účelem vyhledání lékařské pomoci. Dvacet osm osob, kterým nebylo povoleno vycestovat, již zemřelo.

Podobného názoru je i Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová, která vydala v pátek prohlášení, v němž flotile vyjádřila podporu: "Evropská unie je dál hluboce znepokojena humanitární situací v Gaze. Pokračující politika uzavření (Gazy) je nepřijatelná a politicky kontraproduktivní. Chceme zopakovat výzvu EU k okamžitému, udržitelnému a bezpodmínečnému otevření přechodů pro dodávky humanitární pomoci, obchodního zboží a osob do Gazy a z Gazy."